Вртови уз залив
Oбрада: Ана Рајковић
"Вртови уз залив" (Gardens by the Bay) представљају урбано-пејзажну структуру која заузима простор од 101 хектар. Налази се у централном делу Сингапура, уз резерват ,,Marina Reservoir''. Ова пејзажно-урбана целина садржи три вртне подцелине које су окренуте ка мору: Врт јужног залива (Bay South Garden), Врт источног залива (Bay East Garden) и Врт централног залива (Bay Central Garden). Овај пројекат, Влада Сингапура, стратегијски је осмилила како би променила асоцијацију на овај град. Намера им је била да град не буде познат као Град са вртовима, већ као Град у врту. Настојали су да се повећа квалитет живљења, да саграде парковно-урбани рекреативни центар и симбол нације. У Јануару 2006. године расписан је интернационални конкурс који је окупио велики број интересената . Достављено је више од 70 радова, иза којих је стајало 170 фирми из 24 земље.



Подела вртног комплекса
Врт централног залива
Пројектован је као веза између Јужног и Источног врта. Заузима површину од 15 хектара и протеже се уз дугу морску обалу од 3 километра, тако да има директан приступ води. У овом делу врта, током наредних година, очекује се још развојних и обликовних промена.
Врт источног залива
Овај врт заузима 32 хектара, такође уз морску обалу дугу 2 км., која је повезана са резерватом "Marina Reservoir". Ова целина се састоји из више мањих вртних микроамбијената, дизајнираних у облику великих тропских листова. Сваки тај вртни микроамбијент има специфичан дизајн, карактер и тему. Постоји пет канала чији се потези поклапају са правцем ветра, чиме је проширена линија обале, а у исто време омогућено је наводњавање слободним падом и чишћење ваздуха. "Врт источног залива" садржи неколико тематских микроамбијената (вртних подцелина) као што су:
- "Башта хране". Тему ове вртне подцелине чине разне лековите и друге вртне вегетацијске јединице и компоноване групе, као и зачини који се употребљавају у кулинарству типичном за Сингапур и Југоисточну Азију.
- "Башта на води". Овај сегмент има рекреативне и едукативне садржаје. У башти се налази водопад који понире у плитак базен. Овде доминирају биљне врсте које најбоље успевају на води.
- Кеј за чамце. Ново пристаниште за чамце и кануе пројектовано је као место за одигравање спортских активности на води.
- Тематска зграда. У објекту су садржаји који указују на повезаност између воде, биљних врста и животиња. Ту се едукују се посетиоци о начину на који овакве природне везе утичу на животе људи.
- Врт јужног залива. Ово је највећа вртна целина која има површину од 54 хектара. Ту доминира вртно стилизовани тропски пејзаж који је врхунски обликован, па се може сврстати међу најбоље изведена вртларска умећа у 21. веку.
Дизајн ове вртне целине је осмишљен тако да подсећа на тропску орхидеју, под именом "Vanda Miss Joaquim". Овом тропском цвету у Сингапуру придају посебан значај, јер је он још и симбол нације. Облик цвета тропске орхидеје аплициран је и у оквиру "стаклених башти". Према њеном облику листа стилизоване су вртне творевине, док стазе имитирају нерватуру листова, а корен симболизује ток воде, енергије и комуникације.
Застакљене вртне јединице
То је комплекс који у ствари чине две "стаклене баште" од којих је једна названа "Цветна купола", а друга "Прашума". Обе се налазе уз ивицу Марине и обе су градитељски атрактивне, енергетски ефикасне и имају програмиране климатске услове, који се не мењају током године, а погодују вртним стилизацијама флоралних елемената.
- "Цветна купола". Овај објекат просторно је већи од суседног. Изаграђен је на површини од 1,2 хектара. Клима унутар ове застакљене грађевине је блага и сува, погодна за флору из Медитеранског подручја и сличних блажих тропских региона, као што су неки тропски региони у Аустралији, Јужној Америци и Јужној Африци. Унутар ове "стаклене баште" постоји и простор са великим екранима, где се приказују коришћене цветне врсте.





Прашума
Заузима 0,8 хектара земљишта. Карактеристична је по томе што има хладну и влажну климу, која се константно одржава употребом сложеног еко-система. Овакви климатски услови су присутни у тропским планинским пределима, на висинама између 1000 и 3000 метара изнад нивоа мора (као нпр. у Југоисточној Азији, Средњој и Јужној Америци). Унутар ове "стаклене баште", изграђена је вештачка планина висине 42 метара, која је добила име "Планина у облацима". Унутра се налази лифт, који посетиоце пење на врх вештачке планине, а одатле је спуштање омогућено кружном стазом. Изнад ове стазе, све време тече хладна вода формирајући вештачки водопад. Вештачка планина у потпуности прекривена (обрасла) флоралним елементима који подносе овакаву климу. У одређеним временским периодима, преко посебног техничког система, формира се сумаглица. Све је у детаље планирано, како би посетиоци имали утисак да су на излету у природи.






Супердрвеће
"Супердрвеће" је скуп грађевина (торњева) који својим изгледом асоцирају на дрвеће. Налазе се у централном делу овог пејзажно-урбаног комплекса "Вртови уз залив". Овај комплекс има 18 торњева у облику дрвећа, чије висине варирају од 25 до 50 метара. То су мултифункционални вертикални вртови. Ту је омогућена уградња и раст разних флоралних елемената. Не само што по изгледу подсећају на дрвеће, већ и преко одрживе технологије, имају еколошку функцију. У њих су уграђене фото-ћелије које сакупљају соларну енергију. Та енергија се користи за осветљење. "Супердрвеће" се понаша као колектор кишнице, која се употребљава за наводњавање и функционисање фонтана. Ово "Супердрвеће" може да прерађује и ваздух. Рециклиран ваздух се прослеђује у застакљене вртне јединице "Прашума" и "Цветној куполи". Између два највећа вертикална врта, изведена је нивелисана ,,адреналинска'' стаза, тзв. "OSBC Skyway". Са те стазе посетиоци могу да посматрају Врт са велике висине и уживају у прелепом погледу. На врху највишег вертикалног врта (50 метара) налази се простор предвиђен за послуживање хране и пића. Током вечерњих часова "Супердрвеће" постаје атрактивно захваљујући музичком спектаклу, названом "OSBC Вртна рапсодија". "OSBC Skyway" добио је име по локалној банци, која је инвестирала у поменуту "адреналинску" стазу, која је дугачка 128 метара, и на висини од 22 метара.



Тематски вртови
Постоје 2 тематска врта. Базирани су на међуодносу "биљке и људи" и "биљке и планета". Представљају важан део едукативног програма у овом вртно-урбаном комплексу. Циљ је да се пренесе знање о биљном свету. Тема "Биљке и људи" базира се на историји вртларства у Сингапуру и улогу коју биљне врсте имају у тој култури. У вези с тим, рађена је и студија о економски важним биљним врстама за Сингапур и Југо-источну Азију. Тема "Биљке и планета" приказује мрежу веза између различитих биљних врста које успевају у шумама, са акцентом на биодиверзитет биљног живота на планети.
Изложба цвећа и главни изложбени простор
Након завршетка свих грађевинских радова, простор за изложбу цвећа функционисаће као уводни улаз у вртове. Према пројекту, постојаће наткривен простор за изложбу, са разним продавницама хране и пића. А главни изложбени део, биће пространа и стилизована вртно-парковна целина са позорницом у централном делу.
Одржива башта која повољно утиче на окруженје
Приликом пројектовања вртно-амбијенталних целина, водило се рачуна о добробити околног простора, применом технологије која доприноси одрживости. Вештачка језера имају вредност у естетском и хидролошком смислу. Користе се као колектори кишнице и на тај начин она добијају улогу еколошког филтера. То је постигнуто употребом водених биљних врста, које чисте воду пре него што се она проследи у резервоар. Низ вештачких језера у средишњем делу овог вртно-урбаног комплекса, носи назив "Језера вилиног коњица". Са моста који повезује сва језера, пружа се изузетно леп поглед на комплекс "Супердрвећа". Мост је назван по имену вештачког језера "Мост вилиног коњица".

































































































































Oбрада: Ана Рајковић
Преузето са: www.gardensbythebay.com
Назад на списак студија |