Актуелности - Пејзажна Архитектура
Париз као паметни град будућности |
---|
Али, оно што можемо очекивати од француске фирме Винцент Цаллебаут Арцхитецтурес, односно оно што можемо видети из њихових планова за Париз је нешто до сада невиђено. Иако ћемо морати да чекамо до 2050. године, исплатиће нам се, јер ће по готовим радовима француска престоница бити прави рај паметне архитектуре.
Пратећи Климатски Енергетски План Париза са циљем смањивања 75% ефекта стаклене баште и емисија штетних гасова до 2050. године, Paris Smart City је пројекат који укључује истраживање и развој интеграције високих грађевина са plus-energy системом који производи енергију за околна подручја. Како би се борили против феномена урбаног топлог острва, подижући у исто време густину насељености града на далеке стазе, ова студија приказује нам осам типова мешовитих торњева.




Торњеви нам представљају повратак природе у само срце града и интегрисану форму њиховог дизајна и правила биоклиматизма, као и обновљиве и рециклирајуће енергије у иновативним системима. Како би се окренули новим социјалним иновацијама, они су представили нове еко-одговорне начине живота, који ће подићи квалитет живота у градовима, уз неприкосновено поштовање према природној средини.




Планински торњеви у Rue de Rivoli
Ово ће бити асортиман 15 зелених, соларних и хидродинамичних торњева, који ће користити вегетацију за климатизацију ове познате шопинг зоне.


Анти-смог торњеви на Petite Ceinture
Серија од пет лаганих спиралних торњева, који ће представити еко-коридор у историјском дистрикту Париза који датира из 14.века.
Фотосинтетички торњеви на Montparnasse
Декорисани биофасадама са алгама, ови торњеви ће бити главни украс пејзажа који неодољиво подсећа на Централ Парк у Њујорку.
Гнездо Бамбуса торњеви у Masseni
Ови термодинамични зелени торњеви биће обмотани мрежама од бамбуса које ће садржати воћњаке и вертикалне баште са поврћем.
Саће торњеви у HBM Porte De Lilas
Близу такозване “капије Париза” овај развојни комплекс напајаће се кроз заједничку енергетску мрежу.
Фарм небодери у Porte d’Aubervilliers
Рурална средина долази у центар града кроз конструисање три вертикалне фарме.
Мангрове торњеви у Gare du Nord
Употребом пијезоелектричног ефекта за извор напајања ових торњева, Мангрове торњеви ће пустити корење у свом окружењу, налик на мочварно дрвеће по ком су добили име.
Мост торњеви у Pond – Aval
Ово ће бити амфибијске структуре који ће се простирати преко реке Сене и спајати 12. дистрикт Понт Амона са 16. дистриктом Понт Авала.
Преузето са: www.mojenterijer.rs
Интезивни кровни вртови |
---|
Intensive green roofs can most easily be compared to building a garden on a roof. They are usually multifunctional and accessible. They require more weight and a deeper system build-up. The maintenance is regular and depends on the landscape design and the chosen plant material. Anything is possible from lawns, perennials, shrubs, trees including other landscape options such as ponds, pergolas and patios.



Characteristics:
- Ornamental lawn, summer flowers, demanding shrubs, bushes and trees
- Regular maintenance required
- Build-up height depending on plant selection
- Weight >150 kg/m²
Код нас у Србији кровни вртови још увек нису довољно заступљени. Међутим, у свету кровни ZinCo - вртови, као и вертикални вртови Патрика Бланка, све више добијају на значају и све више су у примени, како би се у урбаносрединском пребивалишту изградио и достигао потребан ниво екореципроцитета између високо, ниско и пејзажно или вртно грађених физичких структура. У вези с тим поучно је погледати линк: ZinCo
Преузето са: www.zinco-greenroof.com
Екстензивни кровни вртови |
---|
Extensive landscaped roofs are an ecological alternative to conventional surface protection or ballast layers such as gravel and pavers. They are lightweight and have a shallow build-up height. Suitable plants include various Sedum species, herbs and some grasses. After establishment of the vegetation, the maintenance is limited to one or two inspections a year.



If designed specifically to increase the biodiversity and attract a particular fauna and flora, they are called "Biodiverse Green Roofs". Biodiverse green roofs reproduce natural habitats and attract flora and fauna into the area, e.g. by providing food, nesting opportunities or resting places for creatures, such as spiders, beetles, butterflies, birds, etc. Characteristics:
- Adapted plant communities
- Minimal maintenance required
- Supply of water and nutrients mostly by natural processes
- Shallow build-up height
- Weight approx. 50–150 kg/m²
Код нас у Србији кровни вртови још увек нису довољно заступљени. Међутим, у свету кровни ZinCo - вртови, као и вертикални вртови Патрика Бланка, све више добијају на значају и све више су у примени, како би се у урбаносрединском пребивалишту изградио и достигао потребан ниво екореципроцитета између високо, ниско и пејзажно или вртно грађених физичких структура. У вези с тим поучно је погледати линк: ZinCo
Преузето са: www.zinco-greenroof.com
Корисни линкови |
---|
![]() СТЕФАНО БОЕРИ АРХИТЕКТЕ |
![]() ВЕРТИКАЛНИ ВРТОВИ – ПАРТИК БЛАНК |